Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Croatia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Probiotics

Probiotics

(138 products)
  • Amino Acids
  • Antioxidants
  • Herbs
  • Minerals
  • Vitamins
  • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
  • Collagen
  • Probiotics
  • Melatonin
  • Greens & Superfoods
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Proviterol LGG Baby Drops - 5 ml
    New arrival

    Salvum

    Proviterol LGG Baby Drops - 5 ml

    No reviews
    Regular price €5.59
    Unit price€111.80 /100ml
    View details
  • Proviterol Multi Probiotic with 9 Strains - 20 Capsules
    New arrival

    Salvum

    Proviterol Multi Probiotic with 9 Strains - 20 Capsules

    No reviews
    Regular price €6.59
    Unit price€0.33 each
    View details
  • OstroVit Inulin from Chicory (Prebiotic) - 500 g OstroVit Inulin from Chicory (Prebiotic) - 500 g
    Sold out

    OstroVit

    OstroVit Inulin from Chicory (Prebiotic) - 500 g

    No reviews
    Regular price €7.39
    Unit price€14.78 /kg
    View details
  • Jarrow Formulas Jarro-Dophilus + FOS (Synbiotic) - 200 Capsules Jarrow Formulas Jarro-Dophilus + FOS (Synbiotic) - 200 Capsules
    5% off

    Jarrow Formulas

    Jarrow Formulas Jarro-Dophilus + FOS (Synbiotic) - 200 Capsules

    No reviews
    Sale price €34.90 Regular price €36.79
    Unit price€0.17 each
    View details
  • Enzymedica MucoStop - 48 Capsules Enzymedica MucoStop - 48 Capsules
    5% off

    Enzymedica

    Enzymedica MucoStop - 48 Capsules

    No reviews
    Sale price €32.21 Regular price €33.99
    Unit price€0.67 each
    View details
  • Kenay CarnoZinc PepZinGI & Pylopass®, Zinc, L-Carnosine and Probiotic - 60 Capsules
    5% off
    New arrival

    Kenay

    Kenay CarnoZinc PepZinGI & Pylopass®, Zinc, L-Carnosine and Probiotic - 60 Capsules

    No reviews
    Sale price €35.60 Regular price €37.49
    Unit price€0.59 each
    View details
  • Enzymedica Digest Gold (Digestive Enzymes) - 45 Capsules
    New arrival

    Enzymedica

    Enzymedica Digest Gold (Digestive Enzymes) - 45 Capsules

    No reviews
    Regular price €48.99
    Unit price€1.09 each
    View details
  • Natural Factors Apple Cider Vinegar 500 mg - 180 Capsules Natural Factors Apple Cider Vinegar 500 mg - 180 Capsules

    Natural Factors

    Natural Factors Apple Cider Vinegar 500 mg - 180 Capsules

    No reviews
    Regular price €26.09
    Unit price€0.14 each
    View details
  • Carnium Botanicals Her Biotic, Probiotic Complex for Women - 30 Capsules Carnium Botanicals Her Biotic, Probiotic Complex for Women - 30 Capsules
    New arrival

    Carnium Botanicals

    Carnium Botanicals Her Biotic, Probiotic Complex for Women - 30 Capsules

    No reviews
    Regular price €30.69
    Unit price€1.02 each
    View details
  • Activlab Pharma EnteroBiotix Plus 250 mg - 10 Capsules
    11% off
    New arrival

    Activlab

    Activlab Pharma EnteroBiotix Plus 250 mg - 10 Capsules

    No reviews
    Sale price €3.37 Regular price €3.79
    Unit price€0.34 each
    View details
  • Vital Nutrients GLP-1 Complete, Resistant Starch and Probiotic Complex - 60 Vegan Capsules
    5% off

    Vital Nutrients

    Vital Nutrients GLP-1 Complete, Resistant Starch and Probiotic Complex - 60 Vegan Capsules

    No reviews
    Sale price €85.19 Regular price €89.69
    Unit price€1.42 each
    View details
  • Swanson ProBiotic-4 - 60 Vegetarian Capsules

    Swanson

    Swanson ProBiotic-4 - 60 Vegetarian Capsules

    No reviews
    Regular price €9.49
    Unit price€0.16 each
    View details
  • Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Advanced Acidophilus Plus - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €23.09
    Unit price€0.38 each
    View details
  • Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus, Probiotic - 60 Capsules

    Solgar

    Solgar Advanced Multi-Billion Dophilus, Probiotic - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €49.19
    Unit price€0.82 each
    View details
  • MyBestPharm MyBestProBIO 30 Strains - 60 Capsules MyBestPharm MyBestProBIO 30 Strains - 60 Capsules
    Sold out

    MyBestPharm

    MyBestPharm MyBestProBIO 30 Strains - 60 Capsules

    No reviews
    Regular price €14.29
    Unit price€0.24 each
    View details
  • MaryRuth's Probiotic Drops - 120 ml
    Sold out

    MaryRuth's

    MaryRuth's Probiotic Drops - 120 ml

    No reviews
    Regular price €62.79
    Unit price€523.25 /L
    View details
  • Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules
    Sold out

    Solgar

    Solgar Probio 30 Billion - 30 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €39.09
    Unit price€1.30 each
    View details
  • Now Foods Clinical GI Probiotic - 60 Veg Capsules
    Sold out

    Now Foods

    Now Foods Clinical GI Probiotic - 60 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €20.39
    Unit price€0.34 each
    View details
  • Previous
  • Page 6 / 6
  • 1
  • …
  • 4
  • 5
  • 6
  • Next

Probiotics: Beneficial Microorganisms for Your Health

Probiotics are living microorganisms that, when present in sufficient quantities, offer numerous health benefits to the human body. These bacterial and yeast cultures work tirelessly to regenerate damaged tissues and protect against various ailments. While particularly crucial during antibiotic treatment to defend the sensitive digestive system, probiotics' utility extends far beyond. Certain strains effectively reinforce the immune system, enhance digestive function, and alleviate issues such as diarrhea or constipation.

Why Should You Consider Probiotics?

The primary reason for incorporating probiotics into your health regimen lies in their positive impact on intestinal health. Modern lifestyle factors such as chronic stress, poor nutrition, lack of sleep, and excessive stimulant use can compromise gut functionality, leading to various health complications. Appropriate probiotic strains help eliminate persistent irregularities stemming from intestinal system malfunctions. Regular use can provide relief from discomforts like diarrhea, constipation, bloating, and other digestive system issues.

Additional Benefits of Probiotics

Probiotics can offer relief in various conditions, including:

  • Irritable bowel syndrome (IBS)
  • Atopic dermatitis
  • Chronic diarrhea, including traveler's diarrhea
  • Frequent upper respiratory tract infections
  • Recurrent intimate infections and urinary tract infections

How Probiotics Support Gut Health

The efficacy of probiotics is particularly pronounced in gut health. Each bacterial strain in probiotic supplements serves a specific function:

  • Attaching to intestinal walls to counteract pathogens
  • Stimulating immune system receptors, enhancing overall immunity
  • Optimizing intestinal function
  • Intensifying the absorption of essential vitamins and minerals

Regular consumption of gut-specific probiotics can provide relief for recurring digestive issues, alleviate bloating, constipation, and diarrhea, while also protecting the digestive system from diseases.

Probiotics During Pregnancy

Pregnancy and the postpartum phase are periods when women are particularly susceptible to intimate infections. Proactive use of probiotics can help fortify natural bacterial flora and inhibit harmful bacterial growth. Additionally, certain probiotic strains can offer relief from acute diarrhea, a common side effect of pregnancy that can potentially endanger both mother and baby due to dehydration.

Probiotics for Children

When considering probiotics for children, it's crucial to choose strains specifically beneficial for young immune systems. If a child's immunity is insufficient despite a balanced diet, additional probiotic supplementation may be necessary. Options for children include:

  • Liquid probiotics for direct oral administration (ideal for young children)
  • Jelly beans or soluble powders for older children

High-quality probiotics are especially recommended for children during cases of diarrhea or infections to support intestinal health and expedite the healing process.

How to Use Probiotics Effectively

To maximize the benefits of probiotics, follow these guidelines:

  • When taking probiotics with antibiotics, consume them concurrently and continue for at least one week after the final antibiotic dose
  • Be aware that each probiotic formulation has a unique duration of efficacy; always review the manufacturer's instructions
  • For chronic conditions like IBS, consistency in probiotic use is crucial for optimal results
  • Never exceed the maximum recommended dosages established by the probiotic manufacturer

Conclusion

Probiotics offer a wide range of health benefits, from supporting gut health and enhancing immunity to alleviating various digestive issues. By understanding when and how to use these beneficial microorganisms effectively, you can harness their power to improve your overall health and well-being. Remember to consult with a healthcare professional before starting any new supplement regimen, especially if you have pre-existing health conditions or are pregnant.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Croatia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart