Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Croatia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Whey Protein Concentrate (WPC)

Whey Protein Concentrate (WPC)

(20 products)
  • Vegetable Protein
  • Whey Protein Blends
  • Whey Protein Concentrate (WPC)
  • Whey Protein Isolate (WPI)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Vanilla - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Vanilla - 500 g

    2 reviews
    Regular price €19.89
    Unit price€39.78 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Chocolate - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Chocolate - 500 g

    2 reviews
    Regular price €19.89
    Unit price€39.78 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Strawberry - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Strawberry - 500 g

    1 review
    Regular price €19.99
    Unit price€39.98 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Caramel with Chocolate - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Caramel with Chocolate - 500 g

    4 reviews
    Regular price €19.99
    Unit price€39.98 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Coconut with Chocolate - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Coconut with Chocolate - 500 g

    1 review
    Regular price €20.09
    Unit price€40.18 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Milk Bar - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Milk Bar - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.89
    Unit price€39.78 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Milk Chocolate Cookie - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Milk Chocolate Cookie - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.99
    Unit price€39.98 /kg
    View details
  • 6PAK 80 Whey Protein, Chocolate Flavour - 908 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK 80 Whey Protein, Chocolate Flavour - 908 g

    No reviews
    Regular price €30.89
    Unit price€34.02 /kg
    View details
  • 6PAK 80 Whey Protein, Cookies Flavour - 908 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK 80 Whey Protein, Cookies Flavour - 908 g

    No reviews
    Regular price €27.09
    Unit price€29.83 /kg
    View details
  • 6PAK Nutrition Milky Shake Whey, Cookies - 1800 g
    Sold out

    6PAK

    6PAK Nutrition Milky Shake Whey, Cookies - 1800 g

    No reviews
    Regular price €50.89
    Unit price€28.27 /kg
    View details
  • Activlab 100% Whey Protein Premium, Chocolate Peanut Butter - 500 g

    Activlab

    Activlab 100% Whey Protein Premium, Chocolate Peanut Butter - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.79
    Unit price€39.58 /kg
    View details
  • BeOrganic Whey Protein Concentrate WPC 80 Pure BIO - 345 g

    Aliness

    BeOrganic Whey Protein Concentrate WPC 80 Pure BIO - 345 g

    No reviews
    Regular price €19.89
    Unit price€57.65 /kg
    View details
  • Trec Whey 100 Protein Concentrate, Cookie - 900 g
    Sold out

    Trec Nutrition

    Trec Whey 100 Protein Concentrate, Cookie - 900 g

    No reviews
    Regular price €27.19
    Unit price€30.21 /kg
    View details
  • Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Raspberry Mousse - 500 g

    Activlab

    Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Raspberry Mousse - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.69
    Unit price€39.38 /kg
    View details
  • Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Vanilla Ice Cream - 500 g

    Activlab

    Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Vanilla Ice Cream - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.79
    Unit price€39.58 /kg
    View details
  • Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Dubai Chocolate - 500 g

    Activlab

    Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Dubai Chocolate - 500 g

    No reviews
    Regular price €19.69
    Unit price€39.38 /kg
    View details
  • BioTech USA 100% Pure Whey Protein Powder, Natural - 400 g

    BioTech USA

    BioTech USA 100% Pure Whey Protein Powder, Natural - 400 g

    1 review
    Regular price €20.89
    Unit price€52.23 /kg
    View details
  • MusleTech Nitro Tech Whey Protein, Cream Cookies - 1810 g MusleTech Nitro Tech Whey Protein, Cream Cookies - 1810 g MusleTech Nitro Tech Whey Protein, Cream Cookies - 1810 g MusleTech Nitro Tech Whey Protein, Cream Cookies - 1810 g
    Sold out

    MuscleTech

    MusleTech Nitro Tech Whey Protein, Cream Cookies - 1810 g

    No reviews
    Regular price €66.59
    Unit price€36.79 /kg
    View details
  • Trec Whey 100 Protein Concentrate, Chocolate - 700 g
    Sold out

    Trec Nutrition

    Trec Whey 100 Protein Concentrate, Chocolate - 700 g

    No reviews
    Regular price €26.29
    Unit price€37.56 /kg
    View details
  • Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Caramel&Nut - 500 g
    Sold out

    Activlab

    Activlab WPC Standard Whey Protein Concentrate, Caramel&Nut - 500 g

    No reviews
    Regular price €15.69
    Unit price€31.38 /kg
    View details

Whey Protein Concentrate (WPC): Fuel Your Muscle Growth

Discover the power of Whey Protein Concentrate (WPC) at Medpak - your go-to source for premium muscle-building nutrition. Our high-quality WPC products are designed to support your fitness goals, whether you're a seasoned athlete or just starting your fitness journey.

What is Whey Protein Concentrate?

Whey Protein Concentrate (WPC) is the most prevalent form of whey protein, containing 35-80% protein content. It's a powerhouse of nutrition, offering not just protein but also essential nutrients that support overall health and muscle development:

  • B Vitamins for energy metabolism
  • Potassium and Phosphorus for proper cell function
  • Calcium for strong bones and muscle contraction
  • A complete profile of amino acids, including BCAAs

The WPC Advantage

Why choose Whey Protein Concentrate? WPC offers a range of benefits that make it a favorite among fitness enthusiasts:

  • Rapid Absorption: Quick delivery of amino acids to your muscles
  • Muscle Growth: Supports anabolic processes during training
  • Fat Loss: Aids in metabolism stimulation and fat burning
  • Recovery: Helps inhibit muscle breakdown post-workout
  • Immune Support: Enhances the body's natural defense mechanisms

Optimal Usage of Whey Protein Concentrate

To maximize the benefits of WPC, consider these usage tips:

  • Pre-Workout: Fuel your muscles for intense training sessions
  • Post-Workout: Support rapid recovery and muscle protein synthesis
  • Throughout the Day: Maintain a steady supply of amino acids
  • Before Bed: Combat overnight muscle breakdown

Our WPC can be easily mixed into shakes, smoothies, or incorporated into your favorite recipes for a protein boost.

WPC vs. Other Protein Types

While we offer various protein options like Whey Protein Isolate (WPI) and Casein, WPC stands out for its:

  • Balanced Nutrient Profile: Contains beneficial fats and carbohydrates
  • Cost-Effectiveness: High-quality protein at an accessible price point
  • Versatility: Suitable for various fitness goals and dietary needs

Choosing Your Ideal WPC

Selecting the right Whey Protein Concentrate depends on your specific goals:

  • Muscle Gain: Opt for higher protein content (70-80%)
  • Weight Management: Choose lower carbohydrate options
  • Overall Health: Any high-quality WPC supports general wellness

Our range of WPC products caters to various preferences and dietary requirements, ensuring you find the perfect match for your fitness journey.

Quality Assurance

At Medpak, we prioritize the quality and purity of our Whey Protein Concentrate. Our products undergo rigorous testing to ensure they meet the highest standards of efficacy and safety. When you choose our WPC, you're investing in a premium product designed to support your health and fitness goals.

Elevate Your Fitness with WPC

Experience the transformative power of Whey Protein Concentrate. Whether you're looking to build lean muscle, support recovery, or improve overall health, our WPC products are here to fuel your ambitions.

Explore our range of Whey Protein Concentrate options today and take the first step towards a stronger, healthier you. With Medpak's WPC, you're not just supplementing your diet – you're investing in your body's potential.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Croatia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart