Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Croatia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Vitamins

Vitamins

(1009 products)
  • Vitamin A
  • Vitamin B
  • Vitamin C
  • Vitamin D
  • Vitamin E
  • Vitamin K
  • Multivitamins
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Now Foods Vitamin C 1000 mg with Bioflavonoids & Rutin - 500 Capsules

    Now Foods

    NOW Foods Vitamin C 1000 mg with Bioflavonoids & Rutin - 500 Capsules

    No reviews
    Regular price €45.69
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Activlab Chromium Horizon - 60 Tablets

    Activlab

    Activlab Chromium Horizon - 60 Tablets

    No reviews
    Regular price €4.99
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Aliness ALLHydrate Electrolytes Senior Orange - 300 g

    Aliness - Medicaline

    Aliness ALLHydrate Electrolytes Senior Orange - 300 g

    No reviews
    Regular price €15.59
    Unit price€51.97 /kg
    View details
  • NOW Foods Potassium Gluconate Powder - 454 g

    Now Foods

    NOW Foods Potassium Gluconate Powder - 454 g

    No reviews
    Regular price €24.29
    Unit price
    View details
  • NOW Foods Inositol Powder - 226 g

    Now Foods

    NOW Foods Inositol Powder - 226 g

    No reviews
    Regular price €25.69
    Unit price€113.67 /kg
    View details
  • Now Foods Full Spectrum Mineral Caps - 240 Capsules

    Now Foods

    Now Foods Full Spectrum Mineral Caps - 240 Capsules

    No reviews
    Regular price €30.59
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Olimp Chela-Mag B6 D3 Forte Shot - 25 ml

    Olimp Labs

    Olimp Chela-Mag B6 D3 Forte Shot - 25 ml

    No reviews
    Regular price €2.49
    Unit price€9.96 /100ml
    View details
  • Natural Vitality Calm Relaxing Drink Mix Original, Unflavoured - 400 g

    Natural Vitality

    Natural Vitality Calm Relaxing Drink Mix Original, Unflavoured - 400 g

    1 review
    Regular price €25.39
    Unit price€126.95 /kg
    View details
  • Haya Labs Chelated Zinc 30 mg - 100 Tablets
    Sold out

    Haya Labs

    Haya Labs Chelated Zinc 30 mg - 100 Tablets

    No reviews
    Regular price €11.19
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Now Foods Methyl B-12 1000 mcg - 250 Lozenges
    10% off

    Now Foods

    Now Foods Methyl B-12 1000 mcg - 250 Lozenges

    No reviews
    Sale price €21.59 Regular price €23.99
    Unit price€0.09 each
    View details
  • SaltStick Electrolytes – 100 Capsules
    Sold out

    SaltStick

    SaltStick Electrolytes – 100 Capsules

    No reviews
    Regular price €40.29
    Unit price€0.40 each
    View details
  • Nutrend Multivitamin Gummies, Fruit - 60 Gummies Nutrend Multivitamin Gummies, Fruit - 60 Gummies
    15% off

    Nutrend

    Nutrend Multivitamin Gummies, Fruit - 60 Gummies

    No reviews
    Sale price €13.67 Regular price €16.09
    Unit price€0.23 each
    View details
  • Activlab Isoactive Electrolytes, Blueberry - 630 g

    Activlab

    Activlab Isoactive Electrolytes, Blueberry - 630 g

    No reviews
    Regular price €9.59
    Unit price€15.22 /kg
    View details
  • Olimp L-Carnitine + Caffeine Extreme Shot, Orange - 25 ml
    Sold out

    Olimp

    Olimp L-Carnitine + Caffeine Extreme Shot, Orange - 25 ml

    No reviews
    Regular price €2.09
    Unit price€8.36 /100ml
    View details
  • Natrol Biotin 10,000 mcg Fast Dissolve, Strawberry - 60 Tablets
    Sold out

    Natrol

    Natrol Biotin 10,000 mcg Fast Dissolve, Strawberry - 60 Tablets

    No reviews
    Regular price €11.59
    Unit price€0.19 each
    View details
  • Yamamoto Vitamin C 1000 mg - 90 Tablets
    Sold out

    YAMAMOTO Nutrition

    Yamamoto Vitamin C 1000 mg - 90 Tablets

    No reviews
    Regular price €16.79
    Unit price€0.19 each
    View details
  • Isostar Energy Shot, Pomegranate-strawberry - 60 ml
    Sold out

    Isostar

    Isostar Energy Shot, Pomegranate-strawberry - 60 ml

    No reviews
    Regular price €2.99
    Unit price€4.98 /100ml
    View details
  • Solgar Chelated Solamins Multimineral - 90 Tablets Solgar Chelated Solamins Multimineral - 90 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Chelated Solamins Multimineral - 90 Tablets

    No reviews
    Regular price €23.09
    Unit price€0.26 each
    View details
  • PowerBar Recovery Active, Chocolate - 1210 g
    Sold out

    PowerBar

    PowerBar Recovery Active, Chocolate - 1210 g

    No reviews
    Regular price €30.39
    Unit price€25.12 /kg
    View details
  • PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Orange - 1320 g PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Orange - 1320 g PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Orange - 1320 g
    Sold out

    PowerBar

    PowerBar Isoactive - Isotonic Sports Drink, Orange - 1320 g

    No reviews
    Regular price €28.69
    Unit price€21.73 /kg
    View details
  • Life Extension Liquid Vitamin D3 2000 IU, Mint - 29,57 ml Life Extension Liquid Vitamin D3 2000 IU, Mint - 29,57 ml Life Extension Liquid Vitamin D3 2000 IU, Mint - 29,57 ml
    Sold out

    Life Extension

    Life Extension Liquid Vitamin D3 2000 IU, Mint - 29,57 ml

    No reviews
    Regular price €33.69
    Unit price€113.93 /100ml
    View details
  • Solgar Female Multiple - 120 Tablets
    Sold out

    Solgar

    Solgar Female Multiple - 120 Tablets

    No reviews
    Regular price €46.79
    Unit price€0.39 each
    View details
  • Solgar Vitamin E 134 mg (200 IU) - 100 Softgels
    Sold out

    Solgar

    Solgar Vitamin E 134 mg (200 IU) - 100 Softgels

    No reviews
    Regular price €15.19
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Panaseus Fertility for Women - 50 Capsules
    10% off
    New arrival

    Yango

    Panaseus Fertility for Women - 50 Capsules

    No reviews
    Sale price €9.08 Regular price €10.09
    Unit price€0.18 each
    View details
  • Previous
  • Page 39 / 43
  • 1
  • …
  • 37
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • …
  • 43
  • Next

Understanding the Vital Role of Vitamins in Health and Wellness

Vitamins are essential organic compounds that play a crucial role in maintaining optimal body function. These vital nutrients are indispensable for various physiological processes, and their deficiencies can lead to significant health issues. When the body lacks sufficient vitamins, individuals may experience general fatigue, mood disturbances, and weakened immunity, making them more susceptible to illnesses.

While fruits and vegetables serve as primary sources of vitamins, certain nutrients are more prone to deficiency. For instance, vitamin D, synthesized by the body through sunlight exposure, becomes scarce during fall and winter months. In such cases, dietary supplements can effectively help maintain adequate vitamin levels.

Classification of Vitamins: Water-Soluble and Fat-Soluble

Vitamins are categorized into two main groups based on their solubility:

  • Water-soluble vitamins: This group includes biotin, pantothenic acid, and B-complex vitamins such as B12 and B1. These vitamins are associated with metabolic changes in tissues and act as coenzymes.
  • Fat-soluble vitamins: This category comprises vitamins A, K, and E. Unlike their water-soluble counterparts, these vitamins have regulatory functions and tend to accumulate in the body.

The Importance of Vitamins During Pregnancy

Pregnancy is a critical period that demands a stable and balanced diet to support the developing fetus. While obtaining vitamins from food sources is ideal, maintaining a perfect diet can be challenging. As a result, many expectant mothers turn to vitamin supplements to ensure adequate nutrient intake.

Key vitamins for pregnant women include:

  • Vitamin D3: Deficiency during pregnancy is associated with increased risks of preterm birth, low birth weight, and pre-eclampsia.
  • Folic acid: Insufficient levels can lead to anemia and increase the risk of neural tube defects. Proper supplementation can reduce these risks by up to 70%.

Who Benefits from Vitamin Supplementation?

The decision to take vitamin supplements depends on various factors and individual needs. Specific groups who may benefit from vitamin supplementation include:

  • Individuals with conditions that impair vitamin absorption
  • People following diets that may not meet daily vitamin requirements
  • Athletes engaged in intense physical activities requiring additional nutritional support
  • Pregnant women with increased nutrient demands

Vitamin complexes offer an efficient way to address deficiencies and alleviate associated symptoms. High-quality supplements in tablet or capsule form ensure optimal absorption, helping to stabilize vitamin levels within the body and support overall health and well-being.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Croatia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart