Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Croatia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Vitamins & Supplements
  3. Health Goals
  4. Energy

Energy

(805 products)
  • Brain & Cognitive
  • Bone, Joint & Cartilage
  • Cardiovascular
  • Detox & Cleanse
  • Digestive System
  • Energy
  • Eye & Vision
  • Hair, Skin & Nails
  • Immune System
  • Kidneys & Urinary System
  • Respiratory System
  • Sleep
  • Weight Loss
  • Men's Health
  • Women's Health
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • Aliness Vitamin D3 FORTE oil 100 mcg - 120 Capsules Aliness Vitamin D3 FORTE oil 100 mcg - 120 Capsules Aliness Vitamin D3 FORTE oil 100 mcg - 120 Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin D3 FORTE oil 100 mcg - 120 Capsules

    4 reviews
    Regular price €9.19
    Unit price€0.08 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin D3 4000 IU + K2mk7 FORTE, drops - 30 ml

    4 reviews
    Regular price €13.59
    Unit price€4.53 /10ml
    View details
  • Aliness Organic silicon from bamboo shoots 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness Organic silicon from bamboo shoots 500 mg - 100 Veg Capsules Aliness Organic silicon from bamboo shoots 500 mg - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Organic silicon from bamboo shoots 500 mg - 100 Veg Capsules

    11 reviews
    Regular price €11.79
    Unit price€0.12 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin “ADEK” A + D3 (2000IU) + E + K2 MK7 drops - 30 ml

    6 reviews
    Regular price €14.29
    Unit price€476.33 /L
    View details
  • Nutrex Research Anabol Hardcore, Anabolic Activator - 60 Capsules Nutrex Research Anabol Hardcore, Anabolic Activator - 60 Capsules Nutrex Research Anabol Hardcore, Anabolic Activator - 60 Capsules
    Sold out

    Nutrex Research

    Nutrex Research Anabol Hardcore, Anabolic Activator - 60 Capsules

    12 reviews
    Regular price €34.69
    Unit price€0.58 each
    View details
  • Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules

    Swanson

    Swanson L-Arginine 500 mg - 100 Capsules

    6 reviews
    Regular price €6.59
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin D3 2000 IU + K2 + Zinc + Selenium - 90 Tablets Aura Herbals Vitamin D3 2000 IU + K2 + Zinc + Selenium - 90 Tablets Aura Herbals Vitamin D3 2000 IU + K2 + Zinc + Selenium - 90 Tablets Aura Herbals Vitamin D3 2000 IU + K2 + Zinc + Selenium - 90 Tablets

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin D3 2000 IU + K2 + Zinc + Selenium - 90 Tablets

    8 reviews
    Regular price €9.79
    Unit price€0.11 each
    View details
  • Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml
    Sold out
    10% off

    Ostrovit

    Ostrovit MCT Oil, natural - 500 ml

    9 reviews
    Sale price €8.99 Regular price €9.99
    Unit price€17.98 /L
    View details
  • Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin ADEK for the family, MCT, drops - 50 ml

    5 reviews
    Regular price €20.09
    Unit price€401.80 /L
    View details
  • Now Foods TestoJack 300™ mg - 60 Capsules
    Sold out

    Now Foods

    Now Foods TestoJack 300™ mg - 60 Capsules

    4 reviews
    Regular price €29.19
    Unit price€0.49 each
    View details
  • Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml

    Vitaler's

    Vitaler's MCT Coconut Oil - 500 ml

    6 reviews
    Regular price €11.79
    Unit price€23.58 /L
    View details
  • Now Foods Vitamina B-2 100 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Vitamina B-2 100 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Vitamina B-2 100 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Vitamin B-2 100 mg - 100 Capsules

    4 reviews
    Regular price €7.19
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Now Foods Niacinamide 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Niacinamide 500 mg - 100 Veg Capsules Now Foods Niacinamide 500 mg - 100 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Niacinamide 500 mg - 100 Veg Capsules

    4 reviews
    Regular price €9.79
    Unit price€0.10 each
    View details
  • 7Nutrition Creatine (Creapure®) - 500 g
    Sold out

    7Nutrition

    7Nutrition Creatine (Creapure®) - 500 g

    7 reviews
    Regular price €25.39
    Unit price€50.78 /kg
    View details
  • Thorne Research Adrenal Cortex - 60 Capsules Thorne Research Adrenal Cortex - 60 Capsules Thorne Research Adrenal Cortex - 60 Capsules
    Sold out

    Thorne Research

    Thorne Research Adrenal Cortex - 60 Capsules

    4 reviews
    Regular price €22.99
    Unit price€0.38 each
    View details
  • Aliness Vitamin B Complex B-50 - 100 Veg Capsules

    Aliness

    Aliness Vitamin B Complex B-50 - 100 Veg Capsules

    No reviews
    Regular price €14.99
    Unit price€0.15 each
    View details
  • Medverita Ashwagandha extract 9% - 120 Capsules

    Medverita

    Medverita Ashwagandha extract 9% - 120 Capsules

    7 reviews
    Regular price €7.69
    Unit price€0.06 each
    View details
  • Activlab De Luxe Pre-Workout Shot, Beetroot - 12 Pieces Activlab De Luxe Pre-Workout Shot, Beetroot - 12 Pieces
    5% off

    Activlab

    Activlab De Luxe Pre-Workout Shot, Beetroot - 12 Pieces

    2 reviews
    Sale price €18.99 Regular price €19.99
    Unit price€1.58 each
    View details
  • Activlab Pharma Electrolytes, Orange - 20 Effervescent Tablets

    Activlab

    Activlab Pharma Electrolytes, Orange - 20 Effervescent Tablets

    4 reviews
    Regular price €1.39
    Unit price€0.07 each
    View details
  • Hepatica VemoHerb Ecdysterone (95% Beta-Ecdysterone) - 90 Capsules

    Hepatica

    Hepatica VemoHerb Ecdysterone (95% Beta-Ecdysterone) - 90 Capsules

    3 reviews
    Regular price €32.09
    Unit price€0.36 each
    View details
  • Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 Capsules Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 Capsules

    Olimp

    Olimp Vita-Min Multiple Sport - 60 Capsules

    5 reviews
    Regular price €12.39
    Unit price€0.21 each
    View details
  • Swanson Ashwagandha Extract 450 mg - 60 Capsules Swanson Ashwagandha Extract 450 mg - 60 Capsules Swanson Ashwagandha Extract 450 mg - 60 Capsules Swanson Ashwagandha Extract 450 mg - 60 Capsules

    Swanson

    Swanson Ashwagandha Extract 450 mg - 60 Capsules

    6 reviews
    Regular price €8.09
    Unit price€0.13 each
    View details
  • Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules

    Now Foods

    Now Foods Iron 18 mg - 120 Veg Capsules

    3 reviews
    Regular price €10.49
    Unit price€0.09 each
    View details
  • Aura Herbals Vitamin B Complex, drops - 30 ml Aura Herbals Vitamin B Complex, drops - 30 ml

    Aura Herbals

    Aura Herbals Vitamin B Complex, drops - 30 ml

    No reviews
    Regular price €6.19
    Unit price€206.33 /L
    View details
  • Previous
  • Page 2 / 34
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • …
  • 34
  • Next

How to Boost Energy Naturally: A Comprehensive Guide

Energy and vitality are essential for optimal physical and mental performance. They stem from a delicate balance of vitamins, minerals, and other nutrients that regulate our bodily systems. When we lack these crucial elements, fatigue, decreased immunity, and mood swings can follow. Learning how to boost energy naturally can help you enjoy life to the fullest and tackle each day with vigor.

The Foundations of Natural Energy

To boost energy naturally, focus on these key areas:

1. Nutrient-Rich Diet

  • Incorporate a variety of fruits, vegetables, whole grains, and lean proteins
  • Avoid energy-draining foods like sugary snacks, fast food, and overly sweetened drinks
  • Stay hydrated with water and herbal teas

2. Quality Sleep

Proper sleep is crucial for energy restoration:

  • Aim for 7-9 hours of quality sleep per night
  • Establish a consistent sleep schedule
  • Create a relaxing bedtime routine

3. Regular Exercise

Physical activity boosts energy levels by:

  • Improving cardiovascular health
  • Enhancing mood through endorphin release
  • Promoting better sleep quality

Natural Ways to Boost Energy

1. Optimize Nutrient Intake

While a balanced diet is ideal, supplements can help fill nutritional gaps:

  • Vitamin supplements, especially B-complex vitamins for energy metabolism
  • Minerals like iron, magnesium, and zinc
  • Coenzyme Q10 for cellular energy production

2. Herbal Energy Boosters

Certain herbs can naturally enhance vitality:

  • Ginseng for improved mental and physical performance
  • Rhodiola rosea for stress reduction and energy enhancement
  • Ashwagandha for balancing cortisol levels and combating fatigue

3. Mindfulness and Stress Management

Reduce energy-draining stress with:

  • Regular meditation or deep breathing exercises
  • Yoga for both physical and mental balance
  • Aromatherapy using energizing scents like lemon or peppermint

4. Optimize Your Work Environment

  • Ensure proper lighting to prevent eye strain and fatigue
  • Take regular breaks to avoid burnout
  • Practice good posture to maintain energy flow

Targeted Solutions for Low Energy

Different groups may need specific approaches to boost energy naturally:

1. For Older Adults

  • Focus on nutrient-dense foods to combat age-related nutrient deficiencies
  • Engage in regular, low-impact exercises like swimming or tai chi
  • Consider supplements like Vitamin D and B12, which are often lower in older adults

2. For Busy Professionals

  • Prioritize time management to reduce stress and conserve energy
  • Incorporate quick, high-intensity workouts into a busy schedule
  • Choose energy-boosting snacks like nuts or fruit for sustained energy throughout the day

3. For Those Under Chronic Stress

  • Explore adaptogenic herbs like ashwagandha to help the body cope with stress
  • Practice stress-reduction techniques like progressive muscle relaxation
  • Ensure adequate magnesium intake, as stress can deplete this important mineral

The Role of Metabolism in Energy Production

A well-functioning metabolism is crucial for sustained energy. To support metabolic health:

  • Eat regular, balanced meals to stabilize blood sugar
  • Include protein in every meal to support muscle mass and metabolic rate
  • Stay active throughout the day, even with small movements like stretching or short walks

Conclusion: A Holistic Approach to Boosting Energy

Boosting energy naturally requires a multifaceted approach that addresses nutrition, sleep, exercise, and stress management. By incorporating these strategies and listening to your body's needs, you can achieve sustained vitality and improved overall wellness.

Explore Medpak's range of energy-boosting supplements to complement your journey towards natural vitality. Remember, while supplements can be beneficial, they work best as part of a holistic lifestyle approach to health and energy.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Croatia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart