Skip to content

Hard-to-find brands in one shop

Brands that are hard to find in your country — all in one shop

Help & contact
  • Croatia (EUR €)
Medpak
Account Cart
  • Vitamins & Supplements
    • Vitamins & Supplements
    • Amino Acids

      Amino Acids

      All Amino Acids →
      • L-Arginine
      • L-Carnitine
      • L-Carnosine
      • L-Citrulline
      • L-Glutathione
      • L-Glutamine
      • L-Lysine
      • L-Proline
      • L-Theanine
      • L-Tryptophan
      • L-Tyrosine
      • N-Acetyl Cysteine (NAC)
      • All Amino Acids →
    • Antioxidants

      Antioxidants

      All Antioxidants →
      • Alpha Lipoic Acid
      • Astaxanthin
      • Coenzyme Q10 (CoQ10)
      • Lutein & Zeaxanthin
      • Quercetin
      • Resveratrol
    • Herbs

      Herbs

      All Herbs →
      • Ashwagandha
      • Bacopa
      • Berberine
      • Cascara Sagrada
      • Cat's Claw (Uña de Gato)
      • Curcumin & Turmeric
      • Dandelion Root
      • Devil's Claw
      • Echinacea
      • Garlic
      • Ginkgo Biloba
      • Gotu Kola
      • Oregano
      • Maca
      • Pau D'Arco
      • Saw Palmetto
      • Red Clover
      • Rhodiola
      • Tribulus
      • All Herbs →
    • Minerals

      Minerals

      All Minerals →
      • Chromium
      • Calcium
      • Iodine
      • Iron
      • Magnesium
      • Potassium
      • Selenium
      • Silica
      • Zinc
      • All Minerals →
    • Vitamins

      Vitamins

      All Vitamins →
      • Vitamin A
      • Vitamin B
      • Vitamin C
      • Vitamin D
      • Vitamin E
      • Vitamin K
      • Multivitamins
    • Fish Oil & Omegas (EPA DHA)
    • Collagen
    • Probiotics
    • Melatonin
    • Greens & Superfoods
    All Vitamins & Supplements →
  • Health Goals
    • Health Goals
    • Brain & Cognitive
    • Bone, Joint & Cartilage
    • Cardiovascular
    • Detox & Cleanse
    • Digestive System
    • Energy
    • Eye & Vision
    • Hair, Skin & Nails
    • Immune System
    • Kidneys & Urinary System
    • Respiratory System
    • Sleep
    • Weight Loss
    • Men's Health
    • Women's Health
    All Health Goals →
  • Sports
    • Sports
    • Carbohydrates

      Carbohydrates

      All Carbohydrates →
      • Carbo
      • Energy Gels
      • Isotonic Drinks
    • Creatine

      Creatine

      All Creatine →
      • Creatine Malate
      • Creatine Monohydrate
    • Pre-Workout

      Pre-Workout

      All Pre-Workout →
      • Pre-Workout Stimulants
      • Pre-Workout Pump
      • Pre-Workout Shots
      • Stimulants
    • Protein Powders

      Protein Powders

      All Protein Powders →
      • Vegetable Protein
      • Whey Protein Blends
      • Whey Protein Concentrate (WPC)
      • Whey Protein Isolate (WPI)
    • Weight Gainers

      Weight Gainers

      All Weight Gainers →
      • Gainers
    • Fat Burners
    • Regeneration
    • Testosterone Boosters
    All Sports →
  • Beauty
    • Beauty
    • Bath & Shower

      Bath & Shower

      All Bath & Shower →
      • Bath Accessories
      • Bath Bombs & Salts
      • Body Scrubs
      • Shower Gels
      • Soaps
    • Body Cosmetics

      Body Cosmetics

      All Body Cosmetics →
      • Deodorants & Antiperspirants
      • Lotions, Butters, Creams & Body Oils
    • Facial Cosmetics

      Facial Cosmetics

      All Facial Cosmetics →
      • Eye Creams
      • Face Creams
      • Facial Acids, Oils and Serums
      • Facial Cleansing
      • Hydrolats, Mists and Tonics
      • Masks & Clays
    • Hands & Feet

      Hands & Feet

      All Hands & Feet →
      • Corn, Callus & Bunion Treatments
      • Foot Care
      • Hand Care
    • Hair Cosmetics

      Hair Cosmetics

      All Hair Cosmetics →
      • Conditioners
      • Hair Colouring
      • Hair Masks
      • Hair Oils, Serums & Sprays
      • Shampoos
    • Intimate Hygiene

      Intimate Hygiene

      All Intimate Hygiene →
      • Gels & Soaps
      • Pads, Pantyliners, Tampons
    • Oral Care

      Oral Care

      All Oral Care →
      • Mouthwashes
      • Toothbrushes
      • Toothpastes
      • Replacement Brush Heads
    • Sun Protection

      Sun Protection

      All Sun Protection →
      • Sun Creams, Lotions
    All Beauty →
  • Makeup
    • Makeup
    • Face Makeup

      Face Makeup

      All Face Makeup →
      • BB & CC Creams
      • Foundations
      • Cushion Foundations
      • Other Face Makeup
    • Lip Makeup

      Lip Makeup

      All Lip Makeup →
      • Lipsticks
      • Lip Tints & Glosses
      • Lip Care
    • Eye Makeup

      Eye Makeup

      All Eye Makeup →
      • Mascaras
    • Makeup Tools & Accessories
    All Makeup →
  • Mother & Baby
    • Mother & Baby
    • Pregnancy & Mother

      Pregnancy & Mother

      All Pregnancy & Mother →
      • Planning & Tests
      • Pregnancy Care
      • Health in Pregnancy
      • Breastfeeding
      • Skin & Body Care
    • Feeding Children

      Feeding Children

      All Feeding Children →
      • Bottle Teats
      • Bottles
      • Cups
      • Feeding Accessories
      • Food Storage
    • Children Health
    • Children Hygiene
    • Children Nutrition
    • Pacifiers
    All Mother & Baby →
  • Home
    • Home
    • Aromatherapy

      Aromatherapy

      All Aromatherapy →
      • Diffusers & Nebulizers
      • Essential Oil Sets
      • Essential Oil Singles
      • Fragrance Oils
      • Incense Sticks
    • Hearing Protection

      Hearing Protection

      All Hearing Protection →
      • Ear Muffs
      • Earplug Accessories
      • Earplugs
    • Home Care & Cleaning

      Home Care & Cleaning

      All Home Care & Cleaning →
      • Bathroom Cleaners
      • Eco Zone 🍃
      • Kitchen Cleaners
      • Laundry Products
      • Multi-purpose Cleaners
      • Odour Neutralisers
    • Insect & Tick Protection

      Insect & Tick Protection

      All Insect & Tick Protection →
      • Electronic Tick Repellents
      • Insect Repellents
    • Pets

      Pets

      All Pets →
      • Pet Accessories
      • Pet Food & Treats
      • Pet Grooming & Hygiene
      • Pet Supplements
      • Tick & Flea Protection
    • Sauna Accessories

      Sauna Accessories

      All Sauna Accessories →
      • Sauna Essential Oil
      • Sauna Tools & Equipment
    • Water Filtration & Bottles

      Water Filtration & Bottles

      All Water Filtration & Bottles →
      • Water Bottles
      • Water Filters
    All Home →
  • Health
    • Health
    • Healthy Food & Nutrition

      Healthy Food & Nutrition

      All Healthy Food & Nutrition →
      • Beverages & Drink Mixes
      • Breakfast & Cereals
      • Coffee & Tea
      • Cooking Oils & Vinegars
      • Healthy Drinks & Juices
      • Healthy Snacks
      • Herbs & Spices
      • Jams, Honey & Sweet Spreads
      • Nut Butters
      • Pasta & Noodles
      • Sauces & Seasonings
      • Sports Nutrition
      • Sugar Alternatives
      • All Healthy Food & Nutrition →
    • Sexual Health & Wellness

      Sexual Health & Wellness

      All Sexual Health & Wellness →
      • Condoms
      • Lubricants & Intimate Care
      • Adult Wellness Products
    • Medical Supplies & Tests
    All Health →
  • Brands
    • Brands
    • Our Brands
      • Atlantic Treat
      • Bilovit
      • Vitaler's
      • Wellbear
    • Top Brands
      • Himalaya
      • Life Extension
      • Missha
      • Now Foods
      • OstroVit
      • Solgar
      • Swanson
    • New Brands
      • Helpa
      • IODICA WORLD
      • L'Oréal Paris
      • ROM&ND
      • The Face Shop
    Bilovit
    Vitaler's
    Now Foods
    All brands A–Z →
  • Sale
  • Immune Season
  1. Home
  2. Invex Remedies
Invex Remedies

Invex Remedies

(17 products)
  • Most relevant
  • Best selling
  • Alphabetically, A-Z
  • Alphabetically, Z-A
  • Price, low to high
  • Price, high to low
  • Date, old to new
  • Date, new to old
View as

  • vitamins, minerals, probiotics and skin care for autumn



    Check Now
  • Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 1000 ml Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 1000 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 1000 ml

    5 reviews
    Regular price €46.89
    Unit price€46.89 /L
    View details
  • Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 1000 ml Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 1000 ml Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 1000 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 1000 ml

    1 review
    Regular price €51.49
    Unit price€51.49 /L
    View details
  • Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Antibacterial face and body lotion Ag124 - 200 ml

    3 reviews
    Regular price €21.89
    Unit price€109.45 /L
    View details
  • Invex Remedies Monojonic Silver Ag Soap - 100 g Invex Remedies Monojonic Silver Ag Soap - 100 g Invex Remedies Monojonic Silver Ag Soap - 100 g Invex Remedies Monojonic Silver Ag Soap - 100 g
    Sold out

    Invex Remedies

    Invex Remedies Monojonic Silver Ag Soap - 100 g

    1 review
    Regular price €4.59
    Unit price€4.59 /100g
    View details
  • Invex Remedies Zn-Cu-Mg (Zinc Copper Magnesium) - 150 ml Invex Remedies Zn-Cu-Mg (Zinc Copper Magnesium) - 150 ml
    5% off

    Invex Remedies

    Invex Remedies Zn-Cu-Mg (Zinc Copper Magnesium) - 150 ml

    1 review
    Sale price €11.36 Regular price €11.99
    Unit price€7.57 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 500 ml Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 500 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Silor B Silicon with boron, liquid - 500 ml

    No reviews
    Regular price €27.99
    Unit price€55.98 /L
    View details
  • Invex Remedies Regenerating face and body gel - 200 ml Invex Remedies Regenerating face and body gel - 200 ml
    Sold out

    Invex Remedies

    Invex Remedies Regenerating face and body gel - 200 ml

    2 reviews
    Regular price €15.29
    Unit price€7.65 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 200 ml

    1 review
    Regular price €22.09
    Unit price€11.05 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Zinc+Copper+Chromium Biochelate - 150 ml Invex Remedies Zinc+Copper+Chromium Biochelate - 150 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Zinc+Copper+Chromium Biochelate - 150 ml

    1 review
    Regular price €12.79
    Unit price€8.53 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Organic Silicon Body Lotion - 200 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Organic Silicon Body Lotion - 200 ml

    No reviews
    Regular price €14.89
    Unit price€74.45 /L
    View details
  • Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 500 ml Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 500 ml Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 500 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Silor+B+J Silicon with boron and iodine, liquid - 500 ml

    No reviews
    Regular price €32.49
    Unit price€64.98 /L
    View details
  • Invex Remedies Selenium + Vitamin B12 - 300 ml Invex Remedies Selenium + Vitamin B12 - 300 ml Invex Remedies Selenium + Vitamin B12 - 300 ml

    Invex Remedies

    Invex Remedies Selenium + Vitamin B12 - 300 ml

    No reviews
    Regular price €18.49
    Unit price€61.63 /L
    View details
  • Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml
    Sold out

    Invex Remedies

    Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml

    No reviews
    Regular price €16.59
    Unit price€16.59 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml
    Sold out

    Invex Remedies

    Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml

    No reviews
    Regular price €12.39
    Unit price€8.26 /100ml
    View details
  • Invex Remedies D-Ribose - 150 g

    Invex Remedies

    Invex Remedies D-Ribose - 150 g

    No reviews
    Regular price €16.79
    Unit price€111.93 /kg
    View details
  • Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml
    30% off
    New arrival

    Invex Remedies

    Invex Remedies Zn+Mn+Cr - 150 ml

    No reviews
    Sale price €8.25 Regular price €11.79
    Unit price€5.50 /100ml
    View details
  • Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml
    15% off
    New arrival

    Invex Remedies

    Invex Remedies Ag123 Antibacterial Tonic with Monojonic Silver - 100 ml

    No reviews
    Sale price €13.85 Regular price €16.29
    Unit price€13.85 /100ml
    View details

Invex Remedies is a Polish brand specialising in liquid mineral supplements and silicon-based products. With innovative formulations featuring biochelated minerals and organic silicon, Invex Remedies offers advanced nutritional support with superior bioavailability.

Advanced Liquid Mineral Technology

Invex Remedies focuses on mineral delivery systems that maximise absorption. The brand's biochelated minerals are bound to organic compounds for enhanced bioavailability, while their silicon products feature forms designed for optimal assimilation. This scientific approach to mineral supplementation reflects understanding that the form of a mineral matters as much as the mineral itself.

Invex Remedies Products at Medpak

At Medpak, we offer Invex Remedies' innovative range. Silor B Silicon with Boron comes in 500ml and 1000ml liquid formats, supporting connective tissue health. Silor+B+J adds iodine to the silicon-boron formula. The mineral biochelates include Zinc+Copper+Chromium (150ml) and Zn-Cu-Mg combinations. Selenium + Vitamin B12 (300ml) provides synergistic support.

Topical products include Organic Silicon Body Lotion (200ml), Regenerating Face and Body Gel (200ml), and Ag123/Ag124 Antibacterial Tonics with monojonic silver in 100ml and 200ml sizes. The Monojonic Silver Ag Soap (100g) provides antibacterial cleansing.

Why Choose Invex Remedies

Invex Remedies offers Polish innovation in mineral supplementation. The brand's focus on bioavailability and advanced delivery systems ensures minerals are actually absorbed. For those seeking sophisticated mineral supplements designed for optimal uptake, Invex Remedies provides scientifically-formulated options.

Medpak

Discover Medpak – your trusted destination for premium health and wellness products since 2014. We provide meticulously selected supplements, fitness accessories, and cosmetics from Krakow, Poland to customers across Europe.

  • Facebook
  • Instagram
  • Croatia (EUR €)

Information

  • Privacy Policy
  • Refund Policy
  • Terms of Service
  • Withdrawal Request
  • Suggest a product

Customer Service

  • About Us
  • Payment Info
  • Shipping info
  • Returns & Replacements
  • Impressum
  • Blog
  • Our Wholesale Site
  • Contact

Contact

Phone: +48 12 446 64 99

Mail: info@medpak.shop

Monday - Friday: 08:00-16:00

Contact Us Now

© 2026 Medpak.
Payment methods accepted
  • American Express
  • Apple Pay
  • Bancontact
  • Bizum
  • Google Pay
  • iDEAL Wero
  • Klarna
  • Maestro
  • Mastercard
  • MB WAY
  • MobilePay
  • PayPal
  • Shop Pay
  • Union Pay
  • USDC
  • Visa

Choose options

Item added to your cart.

View cart